Wiki DOUBLE

Różnice między bawełną organiczną a konwencjonalną

Bawełna to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny surowiec do produkcji odzieży, który wytwarza się z nasiona bawełnicy. Po przekwitnięciu kwiatów, torebka nasienna pęka i wypuszcza włókna wyglądające jak pęczki waty.

 Udział bawełny w całkowitej ilości globalnej produkcji tkanin to aż 24,5%, gdzie pracuje ponad 300 mln ludzi. Światowa produkcja bawełny organicznej stanowi tylko 1% światowej produkcji!

Bawełna organiczna, potocznie nazywana również "eko" lub "bio", jest uprawiana w sposób naturalny, zgodny ze standardami rolnictwa ekologicznego. Określenie "organic" bierze się stąd, że bawełna jest uprawiana bez chemicznych pestycydów lub sztucznych nawozów. Uprawa jest w całości naturalna, brak w niej modyfikacji genetycznych (GMO).

 Uprawa bawełny konwencjonalnej wykorzystuje nawet do 220 tysięcy ton pestycydów i 8,8 mln ton nawozu, które są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Silnie toksyczne substancje zawarte w pestycydach i nawozach mogą powodować przewlekłe choroby oraz trafiają również do wody pitnej i zatruwają glebę.

 Uprawa organiczna wymaga większego wysiłku, dlatego też jest kosztowniejsza. Rolnicy nie skrępowani kontraktami decydują co sadzą i mogą zachować nasiona. Dbają o glebę, aby była zdatna na długo. Bawełna organiczna jest uprawiana wraz z żywnością dla rolników.
 
Bawełna organiczna wykorzystuje mniejszą ilość wody i energii, ponieważ zużywa o 88% mniej wody,  oraz aż 2/3 mniej energii. To także sposób na zamknięcie CO2 w glebie. Uprawa bawełny organicznej powoduje nawet o 94% mniejszej emisji gazów cieplarnianych.
 
Dokonywanie świadomych wyborów i kupowanie certyfikowanych produktów to sposób na bardziej zrównoważoną konsumpcję, a także wspieranie dostawców, którzy     inwestują w ludzi i środowisko. Poprzez swój świadomy wybór możesz coś zmienić.


9

ZOBACZ ODZIEŻ BIO CottoVer

 
Wśród naszych propozycji odzieży reklamowej i sportowej BIO marka CottoVer wysuwa się na prowadzenie. Jakość T-shirtów, polówek, koszul, a także  bluz i spodni potwierdzają Certyfikaty:


gots

Global Organic Textile Standard (GOTS) to renomowany, globalny certyfikat określający normy dla produkcji tkanin organicznych pod względem ekologii i społecznej odpowiedzialności. Certyfikat obejmuje nadzorem cały łańcuch dostaw, od produkcji aż do sprzedaży.
Celem standardu GOTS jest propagowanie ekologii w branży tekstylnej oraz dbanie o normy podczas całego procesu, od zbiorów surowców aż do umieszczania etykiet na gotowych produktach.

oeko
OEKO-TEX® Standard 100 to powszechnie znana i popularna norma zapewniająca użytkowników ubrań z etykietą OEKO-TEX o bezpieczeństwie tkanin. Odzież certyfikowana OEKO-TEX została przebadana pod względem braku szkodliwych substancji w materiałach.
Użytkownicy artykułów tekstylnych z oznaczeniem OEKO-TEX mogą być pewni, że każda nitka, guzik oraz reszta komponentów produktu została starannie przetestowana i nie zawiera materii, która mogłaby zaszkodzić.


ft
Organizacja Fairtrade służy propagowaniu idei oraz standardów uczciwego handlu. Fairtrade wspiera niewielkich wytwórców i marginalizowanych producentów z biedniejszych krajów. Organizacja realizuje swoje założenia, budując świadomość oraz edukując firmy w kwestii zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji.

nse
Nordic Swan Ecolabel dokłada wszelkich starań, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ na środowisko podczas produkcji i konsumpcji dóbr oraz ułatwić konsumentom i nabywcom skorzystanie z usług i zakupów ekologicznych.
Nordic Swan Ecolabel istnieje od 1989 roku dbając o restrykcyjne ekologiczne wymagania produkcyjne w każdej części cyklu życia produktu. Jest jednym z najważniejszych certyfikatów ekologicznych w krajach skandynawskich.